Nabór wniosków do programu IMI 2

Po sukcesie pierwszej fazy IMI które doprowadziły do przełomowych odkryć w różnych dziedzinach medycyny ,głównie leczeniu cukrzycy ,autyzmu oraz bezpieczeństwie leków rusza IMI2 .Wartość pierwszej transzy programu wynosi 49 milionów euro a budżet na lata 2014-2020 wynosi 3,3 mld euro. Środki te pochodzą w połowie z funduszy Unii Europejskiej oraz wkładu innowacyjnych firm z sektora farmaceutycznego w postaci badaczy, laboratoriów i zasobów badawczych.

Założeniem IMI jest poprawa zdrowia poprzez przyspieszenie rozwoju oraz dostęp pacjentów do innowacyjnych leków. Realizacja celów opiera się na współpracy podmiotów badawczych i przedsiębiorców branży farmaceutycznej.

Tematem pierwszej edycji naboru są cukrzyca i choroby oczu.

Liczba osób chorujących na cukrzycę typu 1 wynosi 17 milionów ludzi. W celu kontroli stanu zdrowia pacjenci regularnie muszą sprawdzać poziom cukru we krwi , poprzez zastrzyki insulinowe. W ramach projektu powstają narzędzia i wiedza , które mają pomóc przy optymalizacji procesu projektowania badań klinicznych poświęconych leczeniu i zapobieganiu choroby.

Choroby siatkówki, główną przyczyną utraty wzroku na całym świecie. Projekt jest przeznaczony na opracowanie nowych metod i narzędzi, które dokładnie odzwierciedlą wpływ wymienionych chorób na zdolność pacjentów do wykonywania codziennych zadań. Wypracowane rozwiązania można będzie wykorzystać w badaniach klinicznych do oceny efektywności potencjalnych terapii.

Nabór wniosków trwa do 12 listopada 2014.

Szczegóły na stronie www.imi.europa.eu.